Plastmo Polska Sp.z o.o.

To pytanie niejednokrotnie zadają sobie właściciele budynków mieszkalnych. Ptaki bywają kłopotliwe – brudzą i niszczą dachy, elewacje, płoty i chodniki – a ponadto często zaskakują nas wyborem miejsc do zakładania gniazd. Może zdarzyć się tak, że upodobają sobie akurat naszą rynnę. 

Jak chronić rynnę przed zagnieżdżeniem przez ptactwo? Jak zabezpieczyć rynny przed ptakami?

Najczęściej wybieraną metodą ochrony przed gniazdowaniem w rynnach jest montaż kolców. Warto jednak pamiętać, że kolce muszą być widoczne dla ptaków, inaczej grozi nam interwencja towarzystw ekologicznych. W takim przypadku grozi nam oskarżenie z tytułu przekroczenia artykułu 52 ustawy o ochronie przyrody. 

Siatki bronią dostępu do rynien 

Niekiedy właściciele budynków decydują się na założenie siatek izolacyjnych na elewacji, jednak jest to metoda mało estetyczna, choć dostęp do rynny faktycznie jest dla ptactwa bardzo ograniczony.

Etap budowy domu 

Najskuteczniejsze są rozwiązania architektoniczne zastosowane już na etapie budowy domu. Warto zadbać wtedy o szczeliny wentylacyjne w okapie, czemu służą specjalne grzebienie okapu i taśmy wentylacyjne.

Rynnę zaprojektuje dekarz

Warto sięgnąć po pomoc fachowca. Doświadczony dekarz zaprojektuje rozwiązanie przeciw ptakom, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i warunki pogodowe w danym regionie. Sprawdzonym sposobem jest montaż specjalnie dopasowanej do typu rynny siateczki antywlotowej, uniemożliwiającej przysiadanie ptaków na rynnie i wicie gniazd.

Dachówka wróblówka

Producenci pokryć dachowych oferują także dachówkę o kształcie uniemożliwiającym gniazdowanie na dachu, a tym samym i w rynnach, zwaną potocznie wróblówką. Jest to dachówka z możliwością przyczepu taśmy plastikowej przypominającej grzebień. Wróblówka zakładana jest na skraju dachu, pod pokryciem przy rynnie i skutecznie odstrasza ptactwo.  

 

 

facebook