Plastmo Polska Sp.z o.o.

System rynnowy odpowiedzialny jest za odprowadzenie wody deszczowej z dachu budynku nie niszcząc przy tym elewacji i ścian. Z pozoru jest to prosta konstrukcja, na którą składają się rury spustowe, rynny i kilka elementów złącznych ale warto wiedzieć, że można ją uzupełnić o dodatkowe elementy, o których przeczytacie poniżej.

System rynnowy odpowiedzialny jest za odprowadzenie wody deszczowej z dachu budynku nie niszcząc przy tym elewacji i ścian. Z pozoru jest to prosta konstrukcja, na którą składają się rury spustowe, rynny i kilka elementów złącznych ale warto wiedzieć, że można ją uzupełnić o dodatkowe elementy, o których przeczytacie poniżej


Podstawowe elementy systemu rynnowego


Aby skonstruować system rynnowy, niezbędne są rynny, rury spustowe, elementy złączne i mocujące. Rynny to elementy o otwartym przewodzie, mocowane wzdłuż krawędzi dachu za pomocą rynajz (haków). To bezpośrednio do nich spływa z dachu woda, a z nich – za pomocą sztucerów – kierowana jest  do rur spustowych prowadzących wodę w dół poza granice budynku. Narożniki mają za zadanie łączyć rynny w narożach budynku, złączki natomiast łączą rynny w linii prostej. Rury spustowe mocujemy do ścian budynku za pomocą specjalnych obejm. Wylewki to kształtki, które montujemy na zakończeniach rur spustowych, aby kierowały wodę do gruntu. Jeśli chcemy, aby woda deszczowa odprowadzana była bezpośrednio do kanalizacji możemy zastosować studzienki kanalizacyjne, z syfonem lub bez, które pełnią funkcję takiego łącznika.


system rynnowy

Dodatkowe elementy systemu rynnowego


Jeśli chcemy, możemy uzupełnić swój system o dodatkowe elementy spełniające funkcje praktyczne lub ekonomiczne. Możemy się więc zdecydować na zamontowanie łapaczy deszczówki (rzygaczy). Jak działają? Kiedy klapa rzygacza jest zamknięta spełnia on zadania zwykłego odcinka rury spustowej, kiedy jest otwarta odprowadza wodę deszczową do zbiornika ustawionego pod klapą. W ten sposób możemy wykorzystać zebraną deszczówkę na przykład do podlewania ogrodu. Elementy spełniające funkcje praktyczne – pomagające utrzymać system rynnowy odpowiednio drożny – to np. sitka. Sitka montowane są w lejach spustowych, a ich zadaniem jest wyłapanie liści czy gałęzi, które mogłyby zagrozić przepływowi wody deszczowej z rynny do rury spustowej. Ciekawym i pożytecznym elementem systemu rynnowego jest również tzw. rewizja (czyszczak), która umożliwia łatwe usuwanie zanieczyszczeń z dolnej części rury spustowej.

Jak widać system rynnowy jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.