Plastmo Polska Sp.z o.o.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby sprawdzać system rynnowy dwa razy w roku. Pierwszy przegląd i czyszczenie orynnowania należy zaplanować wiosną, a drugi pod koniec jesieni.

Jak wykonać czyszczenie?

W okresie jesiennym należy przede wszystkim sprawdzić, czy rynny i rury spustowe są całkowicie drożne. Zobaczmy zatem, czy nie zalegają w nich liście, kawałki gałęzi, czy też nie znajdują się w nich zbyt duże ilości piasku i/lub błota, bowiem mogą one tworzyć tzw. czopy, które blokują właściwy przepływ wody przez elementy długie systemu. Woda w takim wypadku może wylewać się bokami, czego następstwem będzie zniszczenie elewacji budynku. W niektórych przypadkach woda może wniknąć pod okap, zawilgacając w ten sposób materiał ociepleniowy wraz z drewnem. Istnieje również ryzyko, iż woda deszczowa zgromadzi się wewnątrz rury spustowej i podczas mrozów spowoduje pęknięcia.

Aby rynny były drożne, należy zająć się usunięciem z rynien wszystkich zalegających śmieci, do których zaliczyć można chociażby opadające z drzew liście. Rynny można bez większych przeszkód czyścić za pomocą zwykłej szczotki z krótkim trzonkiem. W sklepach można również zakupić specjalne szczotki, służące do czyszczenia rynien wraz z teleskopową rączką, która ułatwi nam dotarcie do każdego miejsca. Natomiast rury spustowe najlepiej jest czyścić poprzez wtłaczanie do nich wody wprost z węża ogrodowego, od strony sztucerów.

Podczas czyszczenia rynien zrobionych z surowców metalowych nie wolno używać żadnych ostrych przedmiotów, bowiem mogłyby one uszkodzić ich powłokę. Czyszczenie jest również okazją do wykonania przeglądu technicznego całego orynnowania. Zaniepokoić powinny nas różnorakie zarysowania albo też uszkodzenia mechaniczne. Niepokojącym objawem może być także brak równomiernego spadku rynien w stronę sztucera, który odbiera z nich wodę.

Stosując się do powyższych wskazówek zminimalizujemy ryzyko nieprawidłowości w działaniu systemu rynnowego.

facebook