Plastmo Polska Sp.z o.o.

Dzięki odpowiedniemu odprowadzaniu z dachu wody deszczowej czy tej pochodzącej z topniejącego śniegu, można znacząco poprawić trwałość pokrycia dachowego czy ochronić elewację przed powstawaniem zacieków.  W tym celu stosuje się rynny. Obecnie na rynku dominują te wykonane z blachy stalowej i tworzywa sztucznego.

 

rynny pcv staloweRynny stalowe czy z PVC?

W zasadzie rynny stalowe pod względem wyglądu zewnętrznego nie różnią się w niczym od rynien PVC. Wszystkie dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i posiadają różne kształty. Podczas wybierania odpowiedniego systemu rynnowego powinno się więc brać warunki, w jakich będzie on wykorzystywany. Rynny z tworzywa sztucznego są nieco mniej odporne na wysokie temperatury, a więc nie do końca sprawdzają się na dachach mocno nasłonecznionych. Z czasem mogą bowiem blaknąć.

Rynny PVC

Do produkcji rynien PVC wykorzystywany jest polichlorek winylu barwiony na różne kolory. Tego typu rynny nie wymagają konserwacji. Ewentualne rysy można pokryć specjalną pastą renowacyjną. PVC jest materiałem odpornym na uderzenia. Dzięki dodatkowemu tlenku tytanu bądź akrylu zyskuje większą odporność na działanie czynników atmosferycznych, w tym promieniowania UV czy kwaśnych deszczy. Z tego powodu rynny z tworzywa sztucznego sprawdzają się w rejonach nadmorskich, gdzie panuje dość surowy klimat. Rynny te są również stosunkowo tanie, przy tym trwałe i wytrzymałe. W przypadku prostych dachów ich montaż nie nastręcza zbytnich trudności i można wykonać go również samodzielnie.

Rynny stalowe

Rynny stalowe cechują się wysoką stabilnością wymiarową nawet w zmiennych warunkach pogodowych. Jednocześnie nie są jednak tak odporne na uszkodzenia mechaniczne jak rynny z PVC. Dlatego nie sprawdzą się na budynkach sąsiadujących z wysokimi drzewami. Ich trwałość jest różna i w dużej mierze zależy od klimatu i zanieczyszczenia środowiska panującego w danym regionie.

Które rynny są więc lepszym rozwiązaniem? Wszystko uzależnione jest od miejsca montażu, regionu i innych czynników. Każdy przypadek warto rozważyć indywidualnie.