Plastmo Polska Sp.z o.o.

Uszczelnij rynnę sam - wystarczy dobrać odpowiedni sposób! Rynny są szczególnie narażone na uszkodzenia i rozszczelnienia mechaniczne ze względu na ustawiczny kontakt ze spływającą wodą. Sytuacji zniszczenia orynnowania da się jednak w pełni zapobiec.

Wystarczy dobrać odpowiednią metodę zabezpieczenia i wykonać rzecz samodzielnie, co obecnie ułatwiają producenci środków uszczelniających. Kluczem do żywotności rynien jest bowiem ich zabezpieczenie i wczesne zauważenie powstających ubytków. Dobór sposobu zabezpieczenia rynny przed rozszczelnieniem, korozją lub mechanicznym uszkodzeniem zależy od jej powierzchni: długości i przekroju poprzecznego oraz lokalizacji. Metody renowacji i uszczelniania rynien nie wymagają obecnie każdorazowej wizyty dekarza - o rynny każdy może zadbać sam.

Metoda uszczelniania za pomocą masy uszczelniającej

Masa uszczelniająca to metoda działająca natychmiast. Preparat ten można stosować nawet podczas opadów deszczu lub śniegu, a także podczas mroźnej zimy. Metoda pomyślana została tak, aby dało się ją wykonać interwencyjnie i w każdych warunkach. Preparat aplikuje się przy pomocy pędzla malarskiego w miejscu zagięcia, rozszczelnienia lub innego rodzaju uszkodzenia rynny. Proces ten ma trzy, bardzo proste, etapy. Po pierwsze, należy oczyścić problematyczne miejsce z liści lub błota, używając do tego szczotki (takiej, która nie zadrapie powierzchni elementów systemu). Następnie miejsce uszkodzone przemyć wilgotną gąbką. Po tym przygotowaniu aplikuje się masę uszczelniającą i reparacja jest gotowa. Zaletą tego rozwiązania jest jego skuteczność i możliwość szybkiej interwencji w każdych warunkach.

Metoda z użyciem spray'u uszczelniającego 

Drugą, również prostą i skuteczną metodą samodzielnego uszczelniania rynien jest użycie spray'u uszczelniającego. Spray rozprowadza się na powierzchni uszkodzonej w miejscu pęknięcia lub zagniecenia. W ten sposób rynna uzupełniana jest dodatkową warstwą ochronną, która spaja ubytek i dodatkowo zabezpiecza przed korozją. Zasada jest taka, iż całkowicie oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię można pokryć spray'em dopiero po 30 minutach. Zatem metoda ta wymaga pracy w dobrych warunkach atmosferycznych i według ścisłego planu. Służy ona raczej profilaktycznej pracy nad kondycją rynien niż działaniu interwencyjnemu w trybie natychmiastowym.

facebook