Plastmo Polska Sp.z o.o.

Oczywiście właściwy wybór samych rynien jest bardzo ważny, by jak najdłużej mogły one spełniać swoje zadanie. Jednak, aby cała konstrukcja działała właściwie, należy zwrócić uwagę również na inne elementy, które odpowiedzialne są za jej trwałość i funkcjonalność.

Jednym z takich elementów są złączki. To one odpowiadają za właściwy przepływ wody pomiędzy jednym odcinkiem rynny a drugim. W zależności od łącznej długości rynien pomiędzy spustami lub narożnikami, stosuje się różne złączki. Ważne, by były one odpowiednio dopasowane, aby obieg wody w całym systemie był właściwy. Niewłaściwe dopasowane złączki mogą spowodować przeciekanie systemu, co obniża jego efektywność. 

Aby rynny były odpowiednio zamontowane stosuje się rynajzy.  Można wybrać pomiędzy rynajzą czołową (montowaną do deski czołowej) a rynajzą uniwersalną – montowaną do krokwi.  

Uwagę należy zwrócić również na obejmy. To właśnie one są odpowiedzialne za utrzymywanie rury spustowej przy budynku i to właśnie na tych elementach spoczywa ciężar utrzymania całej konstrukcji systemu rynnowego. Jeżeli będą źle dobrane, źle zamontowane lub nie będą odpowiednio wytrzymałe, mogą być przyczyną awarii.

Instalując systemy rynnowe, należy pamiętać, że każdy z elementów jest bardzo ważny i trzeba poświęcić mu odpowiednią uwagę przy doborze. Tylko dobrze dopasowane elementy wykonane z trwałego tworzywa zapewnią wieloletnie działanie systemu rynnowego bez konieczności większych napraw. 

facebook